جستجو
جستجو

عوامل موثر در آب مروارید سالمندان

آنچه در این مطلب میخوانید

عوامل موثر در آب مروارید سالمندان :

آب مروارید کدر شدن عدسی چشم شما است که به طور معمول شفاف است. اکثر آب مرواریدها در طول زمان به کندی ایجاد می شوند و علائمی مانند تاری دید را ایجاد می کنند. مهم ­ترین مسئله‌­ای که آب­ مروارید به وجود می‌­آورد، مشکل در بینایی است.

عوامل موثر در آب مروارید سالمندان

در ابتدا این مسئله ممکن است با استفاده از عینک و نور قوی ­تر بهبود یابد. اما در موارد پیشرفته این بیماری نیاز به عمل جراحی دارد.

اکثر مردم از حدود ۴۰ سالگی چشمشان به آب مروارید دچار می شود . اما احتمالاً تا بعد از ۶۰ سالگی علائمی را متوجه نخواهند شد. نوزادان به ندرت به دلیل نقص مادر زادی با آب مروارید متولد می شوند.

برای شناخت عوامل موثر در آب مروارید سالمندان با ما همراه باشید.

علت آب مروارید

عدسی چشم شما بیشتر از آب و پروتئین تشکیل شده است. همانطور که پروتئین ها در طول زمان تجزیه می شوند، در چشم شما آویزان می شوند. این پروتئین های ماندگار می توانند عدسی شما را کدر کنند، بنابر این دیدن واضح آن دشوار است.

این یک بخش معمولی از پیری و عوامل موثر در آب مروارید سالمندان است. عدسی چشم ما بخش واضح و روشن چشم است. و کمک می کند تا نور در شبکیه متمرکز شده و تصویری که مشاهده می کنیم قابل رویت باشد.

عوامل موثر در آب مروارید سالمندان

زمانی که عدسی ها شفافیت خود را از دست دهند، تصویری که ایجاد می شود، به هیچ عنوان دیگر شفاف نخواهد بود. در واقع علت آب مروارید چشم کدر شدن عدسی چشم است، از همین رو فردی که به این بیماری مبتلا می شود، معمولاً تاری دید دارد.

همچنین مطالعه کنید : دلایل ابتلا آلزایمر و راه های جلوگیری از آن

علائم آب مروارید

  1. دیدتان تار و محو است.
  2. حساسیت شدیدی به نور خورشید یا لامپ ها پیدا می کنید.
  3. دیدتان در شب و نور کم دشوار میشود.
  4. دچار نزدیک بینی ناگهانی می شوید.
  5. دوبینی پیدا می کنید.
  6. برای خواندن نیاز به نور روشن تری دارید.
  7. ممکن است برایتان رنگ ها محو یا زرد بشود.
عوامل موثر در آب مروارید سالمندان

پیشگیری از آب مروارید

مصرف صحیح مواد غذایی می تواند در کاهش شانس ابتلا به آب مروارید دخیل باشد.

رژیم غذایی نامناسب می تواند یکی از عوامل موثر در آب مروارید سالمندان باشد.

مصرف کافی ویتامین E، کاروتنوئیدها، لووتیان و زاکسانتیین از طریق مواد غذایی یا مکمل ها و استفاده از عینک آفتابی مناسب موجب کاهش ابتلا به آب مروارید می شود.

علاوه بر این موارد انجام برخی اقدامات از جمله سیگار نکشیدن، تمرین دادن چشم ها، استفاده نکردن از نمک دریایی، شست و شوی چشم ها، محدود کردن مصرف محصولات لبنی و کنترل سطح قند خون ابتلا به آب مروارید را کم می کند.

پس نتیجه می گیریم با رژیم غذایی مناسب می توانیم از عوامل موثر در آب مروارید سالمندان پیشگیری کنیم.

عوامل موثر در آب مروارید سالمندان

آب مروارید چگونه تشخیص داده می شود ؟

اگر علائم آب مروارید دارید، برای معاینه و بررسی کامل عوامل موثر در آب مروارید سالمندان به چشم پزشک مراجعه کنید.

پزشک برای دیدن داخل چشم شما باید مردمک شما را باز کند. در طی این آزمایش، قطره های چشمی مخصوص مردمک چشم شما را گشاد می کند. وقتی مردمک کاملا باز است، پزشک سلامت چشم شما را بررسی می کند.

جراحی آب مروارید یکی از ایمن ترین و متداول ترین جراحی هایی است و احتمال هر گونه عارضه بسیار کم است. اما همیشه باید خطرات هر جراحی را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از افراد پس از عمل دچار عفونت یا از دست دادن بینایی می شوند.

ما در این مقاله سعی کردیم با معرفی عوامل موثر در آب مروارید سالمندان و راههای پیشگیری از این بیماری کمکی هرچن کوچک در راه آگاهی شما انجام داده باشیم.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :