جستجو
جستجو

توانبخشی دهلیزی

آنچه در این مطلب میخوانید

توانبخشی دهلیزی

توانبخشی دهلیزی یا درمان توانبخشی وستیبولار شکل خاصی از درمان است که برای کاهش علائم اولیه و ثانویه مشکلات ایجاد شده در اثر اختلالات دهلیزی در نظر گرفته شده است.

این برنامه برای کاهش سرگیجه و منگی، بی ثباتی دید و یا عدم تعادل و سقوط طراحی شده است و یک برنامه مبتنی بر ورزش است.

حرکات ورزشی برای کمک به توانبخشی دهلیزی

سیستم دهلیزی، مربوط به ثبت حرکات سر در مغز است. این سیستم، اطلاعات مرتبط با حرکات سر و همچنین اطلاعات دریافتی از سایر حواس را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می کند.

توانبخشی دهلیزی

وقتی مغز مجموعه این اطلاعات را در هم می آمیزد می فهمد که بدن دقیقاً کجاست و به کدام حرکت چشم نیاز است. این سیستم در رشد تعادل، همچنین کمک به هماهنگی حرکات چشم ها، سر و بدن ایفای نقش میکند.

برای بیشتر افراد مبتلا به این اختلال، چنین نقصی دائمی است چرا که میزان بازیابی عملکرد دهلیزی بسیار کم است. با این حال، پس از آسیب سیستم دهلیزی افراد می توانند با توانبخشی دهلیزی احساس بهتری داشته و از طریق کمبود پوشی، عملکرد آن ها باز گردد.

بسیاری از شرایط می‌تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. ممکن است لازم باشد به یک متخصص گوش، و حلق و بینی مراجعه کنید. پس از بررسی سابقه پزشکی، درمانی پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند.

آزمایشات بالینی تعادل

تست شنوایی سنجی

تست بینایی

آزمایش خون

آزمایشات تصویربرداری از سر و مغز

توانبخشی دهلیزی

عواملی که موجب اختلال در دهلیزی میشود

گاهأ مشکلات وستیبولار ( دهلیزی ) به علت افزایش سن و بدون هیچ دلیل خاص دیگری ایجاد می شوند و گاهی نیز ممکن است در سنین پایین تر و به دلایل دیگر ایجاد شده باشند.

برای مثال ضربه به سر از جمله عواملی است که ممکن است از عوارض بعدی آن، وجود مشکلات تعادلی و وستیبولار باشد. مصرف داروهای اتوتوکسیک از جمله داروهای ضد سرطان و آنتی بیوتیک ها نیز از دیگر عواملی است که ممکن است منجر به ایجاد مشکلات وستیبولار و تعادلی شود.

در روش درمانی توانبخشی دهلیزی باید به این مسائل توجه نمود.

تمرینات آموزش تعادل درتوانبخشی دهلیزی

تمرینات آموزش تعادل جهت بهبود پایداری استفاده می شوند. هدف این است که فعالیت های روزمره برای خود مراقبتی، کار، و اوقات فراغت بتوانند به طور موفقیت آمیزی انجام شوند.

تمریناتی که برای بهبود تعادل استفاده می شوند، باید برای رفع مشکلات تعادلی اساسی خاص هر بیمار طراحی شوند.

هم چنین این تمرینات باید چالش برانگیز باشند. در عین حال به قدر کافی ایمن باشند تا بیماران در هنگام انجام آن ها نیفتند. برای مثال، این تمرینات باید به بهبود توانایی بیماران در راه رفتن کمک کنند. راه رفتن در بیرون از خانه، بر روی زمین ناهموار، یا راه رفتن در تاریکی.

در نهایت، تمرینات آموزش تعادل برای کمک به بهبود ایستادن، خم شدن، دستیابی، چرخش، راه رفتن، و در صورت نیاز فعالیت های دشوارتری مثل دویدن، طراحی می شوند. هدف این است که بیماران بتوانند به شکلی ایمن و مطمئن به فعالیت های روزانه خود بازگردند.

حرکات فیزیوتراپی برای کمک به توانبخشی دهلیزی

تمرینات تحت نظر درمانگر

در مورد دوم تمرینات در کلینیک و در حضور درمانگر انجام می­ شود.

نوع تمرینات بسته به مشکل بیمار متفاوت بوده و برای هر شخص به صورت منحصر به فرد طراحی می­ شود.

ارائه ­ی تمرینات توانبخشی دهلیزی توسط ادیولوژیست و بر مبنای نوع اختلال انجام می ­شود.

عمل جراحی

وقتی دارو و سایر روش‌های درمانی قادر به کنترل علائم بیمار نباشند، ممکن است نیاز به جراحی باشد. این روش به علت اصلی اختلال سیستم وستیبولار بستگی دارد. هدف از جراحی، ایجاد ثبات و ترمیم عملکرد گوش داخلی است.

با ارائه متن فوق ما سعی داشتیم بیماری اختلال سیستم وستیبولار و عواملی که موجب بروز اختلالات دهلیزی می شود را بشناسیم و از نوع تمرینات توانبخشی دهلیزی آگاهی پیدا کنیم.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :