جستجو
جستجو

پیرگوشی چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

پیرگوشی (presbycusis)  کاهش شنوایی مربوط به سن است که در اثر افزایش سن در بزرگسالان نمود پیدا می‌کند. این مشکل شنوایی، یک کاهش شنوایی حسی عصبی وابسته به سن و برگشت ناپذیر است. که ناشی از تحلیل رفتن حلزون گوش یا ساختارهای مرتبط با آن در گوش داخلی یا اعصاب شنوایی است.

تشخیص و پیشگیری از پیرگوشی

وقتی پیر می شویم ساختار های گوشی درونی که امواج صوتی مکانیکی را به تکانه‌های عصبی تبدیل می‌کند به علت مرگ طبیعی سلولها یا کاهش تامین خون در اثر تصلب شرایین ، تخریب میشوند.

پردازش پیام های عصبی در قشر شنوایی نیز کاهش می یابد. تغییرات شناختی مرتبط با سن (در سرعت پردازش توجه و حافظه) که بعد از مدت کوتاهی شروع می‌شوند نیز با ضعف شنوایی ارتباط دارند.

پیشگیری از پیرگوشی
تشخیص و پیشگیری از پیر گوشی

اولین علامت در حدود ۵۰ سالگی کاهش شنوایی مخصوص در فرکانس های بالا ست که به تدریج به تمام فرکانس ها گسترش می یابد در اواخر عمر تشخیص گفتار انسان به ویژه گفتار سریع و گفتاری که در زمینه صداهای دیگر است سخت تر می شود.

با این حال اغلب افراد در دوره میانسالی دامنه گسترده‌ای از فرکانس ها را خوب می شنوند.
افراد قبایل آفریقا ضعف شنوایی مرتبط با سن اندکی دارند. این یافته ها از دخالت عواملی غیر از پیری زیستی خبر می دهد.
شنوایی مردان زود تر و سریع تر از شنوایی زنان کاهش می یابد؛
تفاوتی که با کشیدن سیگار سر و صدای شدید در برخی از مشاغل تحت سلطه مردان و در سنین بالاتر فشارخون بالا و بیماری مغزی عروقی یا سکته هایی که به بافت مغزی آسیب می رسانند ارتباط دارد.

پیرگوشی چیست

علائم پیرگوشی

مشکل تشخیص کلمات : معمولا افرادی که پیرگوشی دارند صداها را به صورت نامفهوم می‌شوند و در تشخیص صداهای زیر مشکل دارند.

وزوز گوش : وزوز یا تینیتوس یکی از رایج ترین نشانه های آن است. خیلی از افرادی که در شروع پیرگوشی قرار دارند از شنیدن صدای زنگ یا هیس در گوش هایشان شکایت دارند.

بیماری ها : برخی از بیماری ها مانند فشار خون بالا یا بیماری های قلبی می توانند بر گردش خون گوش داخلی تاثیر بگذارند و سبب این بیماری میشوند.

فاکتور وراثت : پیرگوشی مانند دیگر بیماری ها می تواند ارثی باشد.

تشخیص و پیشگیری از پیرگوشی
تشخیص و پیشگیری از پیر گوشی

درمان پیرگوشی

اکثر افراد میانسال و سرخورده ای که مشکلات شنوایی دارند از تقویت صدا به کمک سمعک بهره‌مند می‌شوند. سمعک گوش سبب جبران کم شنوایی حسی عصبی ناشی از سن می‌شود و تشخیص گفتار را بسیار بهبود می‌بخشد.

البته باید توجه داشت که هر چقدر سمعک زودتر تجویز و استفاده شود بهتر و بیشتر تاثیرگذار خواهد بود. بنابر این، تجویز سمعک باید در اولویت قرار بگیرد. همچنین، سمعک سبب جلوگیری از پیشرفت پیرگوشی می‌شود.

در صورتی که درک صدای انسان مختل شده باشد صحبت کردن صبورانه واضح و با تماس چشمی خوب ، در محیطی که صدای زمینه کمتر است به درک صدا کمک می کند.

تاثیرات پیرگوشس
تشخیص و پیشگیری از پیرگوشی

تاثیرات پیر گوشی

دریافتیم که پیرگوشی در اثر تحلیل رفتن سلول های سیستم شنوایی به دلایل مختلف اتفاق می افتد این عارضه می تواند با تشخیص و پیشگیری به موقع درمان شود و یا سرعت پیشرفت آن کم شود. ولی با سهل انگاری و عدم درمان به موقع می تواند تاثیرات مخربی بر کیفیت زندگی فرد سالخورده و اطرافیان وی بگذارد.

این تاثیرات می توانند باعث ایجاد آلزایمر و فراموشی و کم شدن اعتماد به نفس فرد و در نهایت به انزوا رفتن و دوری فرد از جامعه گردد. بهترین روش برای مقابله با عوارض پیرگوشی استفاده از سمعک مناسب و برقراری ارتباط فرد سالمند با اجتماع می باشد.

اطرافیان می توانند نصب و استفاده از سمعک را برای فرد سالمند عادی سازی کنند و به او در این زمینه کمک کنند.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :

پایین ترین قیمت عمل زیبایی در ایران
بزرگسالان

کمترین قیمت عمل زیبایی

در دنیای امروز، جراحی‌ های زیبایی به یکی از روش‌ های محبوب برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس تبدیل شده‌اند به نحوی که

ادامه مطلب
علائم و دلایل یبوست
مقالات

دلایل و علائم یبوست

یبوست و علل آن ، مدفوع معمولا کندتر از حالت عادی از دستگاه گوارش عبور کرده و دفع می‌شود. اگرچه یبوست گاه به گاه بسیار

ادامه مطلب
روش های درمان اگزمای گوش چیست؟
مقالات

علائم اگزمای گوش چیست؟

اگزمای گوش چیست ؟ اگزمای گوش که ممکن است در قسمت بیرونی گوش یا داخل مجرای گوش . چین‌های گوش، ناحیه‌ای که گوش‌ها با صورت

ادامه مطلب

جدید ترین نوشته ها

تبلیغات :