جستجو
جستجو

برفک دهان نوزاد چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

برفک دهان نوزاد چیست ؟ نوعی عفونت قارچی است که معمولاً به صورت لکه‌ها یا زخم‌هایی با شکل نامنظم سفید یا زرد ظاهر می‌شود که دهان کودک شما را می‌پوشاند.

برفک اغلب روی لثه ها، زبان، سقف دهان و یا داخل گونه ها ظاهر می شود. . وجود لکه های سفید رنگ در دهان نوزاد شیرخوار و نیز بی قراری زیاد هنگام شیرخوردن، نشانه عفونت مخمری دهانی است که اصطلاحاً برفک دهان نوزاد نامیده می شود.

علت ابتلای نوزادان به برفک دهان نوزاد چیست؟

برخی از نوزادان برای اولین بار در کانال زایمان با قارچ و عفونت قارچی روبرو می شوند. بعد از تولد کودک، آنتی بیوتیک ها می توانند با ایجاد عدم تعادل در بدن، باعث ایجاد برفک دهان نوزاد شوند. این امر در صورت مصرف آنتی بیوتیک توسط مادران شیرده و یا کودکان ایجاد می شود.

این بدان سبب است که معمولا آنتی بیوتیک ها باکتری های مفید بدن نوزاد را که باعث کنترل قارچ می شوند، از بین می برند. از آنجا که معمولاً نوزادان هنگام تولد مبتلا به عفونت قارچی برفک می شوند، بروز آن نیز در نوزادان و شیرخواران زیر ۲ ماه بیشتر است.

در سنین بالاتر، چنانچه نوزاد برای مقابله با سایر عفونت ها آنتی بیوتیک مصرف کند، احتمال ابتلا به برفک وجود دارد. زیرا آنتی بیوتیک باکتری های “مفید” کنترل کننده مخمر را از بین می برد یا سیستم ایمنی را تضعیف می کند.

حرف زدن کودک از چه سنی شروع میشود؟

علت درگیر شدن پستان مادر به برفک دهان نوزاد چیست ؟

همچنین در صورتی که سینه مادر پس از تغذیه به درستی خشک نشود و مخمر رشد کند و باعث عفونت شود، برفک بر روی نوک پستان مادر نیز می تواند ایجاد شود. و پستانک ها یا بطری ها می توانند داخل دهان کودک را بیش از حد مرطوب کنند که محیط مناسبی را برای رشد مخمر فراهم می کند.

برفک دهان نوزاد چیست

نشانه های برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد چیست ؟ لکه های سفید در داخل دهان کودک یک پوشش سفید یا تکه‌های سفید روی زبان، لثه‌ها، داخل گونه‌ها یا سقف دهان می‌تواند نشانه‌ی برفک باشد.

گریه کودک به هنگام شیردهی یا مکیدن پستانک یا بطری. لکه های سفید یا زرد ممکن است دردناک باشند و در صورت شدید بودن عفونت، کودک بیقراری خواهد کرد و تغذیه وی راحت نخواهد بود.

لکه ها هنگام شستن با آب پاک نمی شوند، شل نمی شوند یا حرکت نمی کنند.

جلوگیری از برفک دهان نوزاد و کودک

علل ابتلای نوزاد به برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد چیست ؟ برفک دهان، در دهان نوزادان شایع است. یک نوزاد ممکن است در طی زایمان به برفک دهان مبتلا شود و این برفک عمدتا وقتی ایجاد می ِشود که مادر دچار عفونت قارچی واژن باشد و زایمان نوزاد به طریق زایمان طبیعی باشد.
علائم چنین نوع برفک دهانی معمولا طی ۷ تا ۱۰ روز بعد از تولد بهبود می یابند.

برفک دهان نوزاد چیست


در کودکان ، ایجاد برفک دهان، دلایل دیگری می تواند داشته باشد؛ مثل شیمی درمانی سرطان، مصرف داروهای استروئیدی و یا آنتی بیوتیک که سیستم ایمنی فرد را تحت تأثیر قرار می دهند.


آنتی بیوتیک ها باعث از بین رفتن فلور میکروبی دهان می شوند (یعنی باکتری هایی که به صورت طبیعی در حفره دهان وجود دارند)، در نتیجه جمعیت قارچ ها در دهان افزایش یافته و به دنبال آن برفک دهان یا کاندیدا ایجاد می شود.

همچنین مطالعه کنید : تاثیر داروها بر شنوایی

راههای درمان برفک دهان نوزاد چیست؟

قطره هایی که حاوی یک داروی ضد برفک به نام نیستاتین است. شما از قطره چکان همراه با قطره استفاده می کنید تا مایع را روی نواحی آسیب دیده در دهان کودکتان قرار دهید. اگر به دلایلی میکونازول برای کودک شما مناسب نباشد یا اگر ژل میکونازول موثر نبوده باشد، قطره نیستاتین استفاده می شود. البته در کنار آنها دارو‌های خوراکی هم وجود دارد که می‌توان آنها را با قطره چکان به کودک خوراند.

برفک دهان نوزاد چیست

جلوگیری از برفک دهان نوزاد

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، خشک نگه‌داشتن پستانک و سری بطری، تعویض به‌موقع پوشک نوزاد و رعایت نکات بهداشتی ساده از جمله مواردی است که با توجه به آن می‌توان از ایجاد برفک در کودکان و نوزادان جلوگیری کرد.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :