جستجو
جستجو

نوریت دهلیزی چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

نوریت دهلیزی چیست؟

نوریت دهلیزی یا نوریت وستیبولار وضعیتی است که باعث سرگیجه و حالت تهوع می شود. این ناشی از التهاب عصب دهلیزی است، عصبی در گوش که اطلاعات مربوط به تعادل را به مغز شما ارسال می کند.

هنگامی که ملتهب است، این اطلاعات به درستی به مغز ارسال نمی شود و باعث می شود که شما احساس سردرگمی کنید. علائم نوریت وستیبولار معمولا بدون درمان طی چند روز برطرف می­‌شوند، اگرچه ممکن است هفته­‌ها یا ماه­‌ها طول بکشد تا علائم به­‌طور کامل از بین بروند.

نوریت دهلیزی در ۲۶ تیر ۱۴۰۳

علت التهاب عصب دهلیزی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل عبارتند از طیفی از بیماری های ویروسی که ممکن است همراه با عفونت باشد یا همراه با عفونت نباشد و هیچ علامتی که نشانگر عفونت گوش باشد مشاهده نگردد.

با مراجعه به پزشک متخصص و تشخیص بیماری توسط پزشک با توجه به عفونی بودن یا عفونی نبودن گوش ممکن است روش درمان متفاوت بوده و نوع داروها هم متفاوت باشد.

نوریت دهلیزی یا التهاب عصب دهلیزی به شدت می تواند بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد پس بهتر است از اتلاف وقت جلوگیری کرده و سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمائید.

نوریت دهلیزی در ۲۶ تیر ۱۴۰۳

علائم

علائم نوریت دهلیزی معمولاً به سرعت ظاهر می شوند و زمانی که برای اولین بار ظاهر می شوند شدیدتر هستند.

آنها عبارتند از:

سرگیجه ناگهانی
مسائل مربوط به تعادل
تهوع و استفراغ
سرگیجه
مشکل در تمرکز

علائم می­‌توانند ثابت باشند، اما وقتی فرد سر خود را تکان می‌­دهد تمایل به بدتر شدن دارند.

نوریت وستیبولار ممکن است حاد یا مزمن باشد. اگر حاد باشد، گاهی‌اوقات هنگام بیدار شدن از خواب علائم ممکن است ناگهانی ظاهر شوند.

چه چیزی باعث نوریت وستیبولار می شود؟

بیشتر موارد نوریت وستیبولار به دلیل عفونت ویروسی در گوش داخلی یا سایر قسمت‌های بدن شما ایجاد می‌شود. عفونت های ویروسی رایجی که می توانند باعث نوریت دهلیزی شوند عبارتند از:

چگونه تشخیص داده می شود؟

قبل از تشخیص، پزشک شما سعی می کند هر گونه علت جدی سرگیجه شما را رد کند، مانند سکته مغزی یا بیماری عصبی، عوارض جانبی داروها، ضربه به سر، اضطراب، آلرژی، اختلالات عصبی.

آنها ممکن است این کار را با استفاده از اسکن MRI یا درخواست از شما برای انجام حرکات خاصی انجام دهند.

نوریت دهلیزی

درمان نوریت دهلیزی

برای این بیماری که ناشی از عفونت زمینه ای باشد، احتمالاً برای درمان عفونت به آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی نیاز خواهید داشت. هیچ درمان استانداردی برای خود نوریت دهلیزی وجود ندارد، اما چند چیز ممکن است به کاهش علائم شما در زمان بهبودی کمک کند.

تشخیص این بیماری و علت سرگیجه ناگهانی شما با پزشک متخصص است و پس از تشخیص بیماری توسط پزشک متخصص و تجویز داروی مورد نیاز باید شروع به درمان با دارو نمود.

از مصرف خودسرانه دارو به شکل چه داروهای گیاهی و سنتی و چه داروهای شیمیایی و صنعتی به شدت پرهیز کرده و سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع مختلفی از داروهای ضد سرگیجه برای درمان سرگیجه های ناشی از نوریت دهلیزی وجود دارد که از بهترین مواردی که می تواند به بهبود علائم شما کمک کند می توان به:

  • دیازپام (والیوم)
  • مکلیزین
  • کمپازین
  • لورازپام
0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :