جستجو
جستجو

آسم چیست ؟

آنچه در این مطلب میخوانید

علائم آسم چیست ؟ آسم یک بیماری طولانی مدت ریه است که باعث می شود راه های هوایی ملتهب و باریک شوند و نفس کشیدن را سخت می کند. می تواند باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن یا فعال بودن شود. آسم یک بیماری حمله‌ای است که در فواصل معین بروز می‌نماید، معمولاً حملات آسم، کوتاه‌ مدت است و هر حمله بیش از چند دقیقه تا چند ساعت طول نمی‌کشد؛

حمله آسم دوره ای است که در آن نوارهای عضلانی اطراف راه های هوایی تحریک می شوند تا سفت شوند. در طول حمله، پوشش مجاری هوایی متورم یا ملتهب می‌شود و سلول‌های پوشاننده راه‌های هوایی مخاطی بیشتر و ضخیم‌تر از حد طبیعی می‌سازند. هنگامی که یک حمله ی آسم رخ می دهد هوای کمتری وارد ریه ها شده و در نتیجه هوای کمتری نیز خارج می شود در این حین مخاطی که بدن تولید می کند مجاری هوا را مسدود کرده و وضعیت مشکل تر می شود.

علائم آسم

علائم آسم چیست در ۲۶ تیر ۱۴۰۳

علائم آسم بستگی به نوع بیماری دارد. هر فردی که به بیماری آسم مبتلاست، تمام این علائم را تجربه نمی‌کند. از سوی دیگر، داشتن یکی از علائم آسم به این معنی نیست که شما به این بیماری مبتلا هستید، با این‌ حال بهتر است که علائم را جدی بگیرید. علائم آسم چیست :

سرفه : به خصوص در شب یا صبح

خس خس سینه : صدای سوت هنگام نفس کشیدن

مشکل خواب به دلیل مشکلات تنفسی

تنگی نفس

سرگیجه

درد یا فشار در قفسه سینه

بیماری آسم در برخی از افراد مبتلا به آسم ممکن است برای دوره های طولانی بدون هیچ علامتی ادامه پیدا کند. دیگران ممکن است هر روز مشکل داشته باشند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است تنها در حین ورزش یا با عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی آسم داشته باشند.

علت بروز علائم آسم چیست

قرار گرفتن در معرض تحریک‌کننده‌های مختلف و موادی که باعث ایجاد آلرژی و حساسیت می‌شوند، می‌تواند علائم و نشانه‌های آسم را تحریک کند. علائم آسم چیست و عوامل محرک آسم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

فعالیت بدنی

عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی

دود تنباکو

هوای سرد یا تغییرات آب و هوا، مانند دما یا رطوبت

سولفیت‌ها و مواد نگهدارنده موجود در انواع غذاها و نوشیدنی‌ها

ورزش

آلاینده‌ها و محرک‌های هوا مانند دود

احساسات و استرس شدید

مصرف داروهای خاصی از جمله مسدود‌کننده‌های بتا، آسپرین و داروهای ضد التهاب

علائم آسم چیست

تشخیص آسم

تست تنفس : در تست عملکرد ریه (PFT) جریان هوایی که به ریه وارد و از آن خارج می‌شود اندازه گرفته می‌شود. دم‌سنجی شایع‌ترین تست است که برای انجام آن در یک دستگاه فوت می‌کنید تا سرعت هوا اندازه گرفته شود.

سابقه ی پزشکی : اگر یکی از اعضای خانواده دچار اختلال تنفسی باشد، خطر بروز آن در شما افزایش می‌یابد. این ارتباط ژنتیکی را به اطلاع پزشک برسانید.

اسپیرومتری : برای ارزیابی مجاری تنفسی باریک یا انسداد یافته . این آزمایش میزان و حجم بازدم هوا را هنگام دمیدن فرد از طریق لوله اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند در افراد ۵ سال به بالا انجام شود تا انسداد راه هوایی را که قابل برگشت است یا تا حدی برگشت پذیر است با یک برش دهنده برونش با اثر کوتاه مدت بررسی شود.

علائم آسم چیست

جلوگیری از آسم

برای آنفولانزا واکسن بزنید.

تعدادی از آلرژن‌ ها و محرک‌های فضای باز می‌توانند باعث حملات آسم شوند. دریابید که چه چیزی باعث ایجاد یا بدتر شدن آسم شما می شود و اقداماتی را برای جلوگیری از این محرک ها انجام دهید.

داروهای خود را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که آسم شما در حال بهبود است. علائم آسم چیست پزشک شما می تواند مطمئن شود که از داروهای خود به درستی استفاده می کنید و دوز مناسب را مصرف می کنید.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :