اثرات استفاده از هنذفری بر شنوایی

تاثیر هنذفری بر شنوایی

کر شدن دائمی یا موقت ؛ تاثیر هنذفری بر شنوایی

برای اطلاع از تاثیر هنذفری بر شنوایی باید بدانید : گوش دادن روزانه به موسیقی بلند (صدایی بلندتر از ۸۵ تا ۹۰ دسی بل) و برای مدت زمان‌ های طولانی می‌تواند به کم شنوایی ناشی از صدای بلند (NIHL) منتهی شود. این عارضه که از اثرات هندزفری ، ایرپاد یا هدفون بر گوش است، ممکن است موقتی یا دائمی باشد.

هندزفری چگونه سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

استفاده‌ی طولانی مدت از هندزفری نه ‌تنها به گوش‌ها آسیب می‌رساند، بلکه قسمت‌های دیگر بدن را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. از جمله تاثیر هنذفری بر شنوایی و سلامتی می توان به موراد زیر اشاره کرد:

عفونت‌های گوش

معمولاً به این دلیل که استفاده طولانی مدت از هندزفری رشد باکتری‌ها را افزایش می‌دهد و همچنین در صورت استفاده مشترک با دیگران، باکتری‌های گوش افراد دیگر را نیز به گوش شما منتقل می‌کند. همچنین به این دلیل که هندزفری ورودی گوش را مسدود می‌کند و جریان هوا را مختل می‌کند، امکان به‌ وجود آمدن عفونت‌ گوش را هر چه بیشتر افزایش داده و به گوش آسیب می‌رساند.

بی‌حسی در گوش‌ها

بی حسی در گوش‌ها یکی از تاثیر هنذفری بر شنوایی است که ممکن است پس از در معرض صدای بلند قرار‌ گرفتن اتفاق بیفتد و به تضعیف شنوایی و آسیب شنیداری موقت یا دائمی بینجامد.

درد در گوش‌ ها

درد در گوش ها که می‌ تواند نوعی درد ارجاعی باشد که به دلیل استفاده از هندزفری نامناسب به گوش داخلی گسترش می‌یابد. این عارضه باعث ایجاد درد در محدوده گوش، از آرواره تا بالای سر می‌شود. گوش درد فشاری هنگامی به وجود می‌آید که شخصی از هندزفری‌های دارای بلندگوهای قدرتمند استفاده کند که فشار مضاعفی روی پرده گوش قرار می‌دهند. این اتفاق باعث ایجاد اختلاف فشار در سطح داخلی و خارجی پرده‌ گوش شده که به همراه انسداد حاصل از استفاده از هندزفری گوش درد ایجاد می‌کند و از این طریق به گوش آسیب می‌رسانند.

تاثیر بر مغز

به دلیل امواج الکترو مغناطیس تولید شده توسط هندزفری، این امواج در بلند مدت می‌ تواند مشکلاتی برای مغز ایجاد کنند. همچنین به این دلیل که گوش داخلی با مغز مستقیماً مرتبط است، هر گونه آسیب یا عفونت گوش می‌ تواند مغز را هم متاثر کند. بنابر این ، تاثیر هنذفری بر شنوایی دایره گسترده ای دارد .

همچنین مطالعه کنید : چگونه از شر وزوز گوش خلاص شویم

سرگیجه

سرگیجه(vertigo) ممکن است به دلیل افزایش فشار مجرای گوش ناشی از صدای بلند ایجاد شود.

ناتوانی یادگیری

این مورد هم یکی دیگر از نتایج کم شنوایی است. قرار گرفتن در معرض صداهای شدید در محیط آموزشی به‌ عنوان عاملی موثر در عملکرد تحصیلی کودک در زمینه‌ های از جمله توانایی خواندن، درک مطلب و حافظه (کوتاه و بلند مدت) شناخته شده است. نتایج پژوهش‌ ها بر این دلالت می‌ کنند که کودکانی که در معرض صداهای بلند در محیط‌ های آموزشی هستند، در آزمون‌ های استاندارد نمرات کمتری کسب می‌ کنند و عملکرد ضعیف تری دارند.

چگونه با هندزفری به موسیقی گوش دهید که گوشتان آسیب نبیند؟

همچنین مطالعه کنید : عادات بد و مضر برای حس شنوایی

استفاده از هنذفری به گوش‌ ها آسیب می‌ رساند، اما پیشنهادهای زیر به شما کمک می‌ کنند که از آنها به طریقی استفاده کنید که اثرات نامناسب هنذفری بر گوش و سلامتی‌ تان تاثیری نگذارد:

تنظیم درجه صدا

درجه صدا را بر روی ۶۰ درصد قرار دهید. پس از گذشتن هر یک ساعت، به مدت ۵ دقیقه هندزفری را برداشته تا گوش‌ها کمی استراحت کنند.

هندزفری استاندارد

از استفاده از هندزفری‌هایی که مستقیماً با مجرای گوش تماس برقرار می‌کنند، اجتناب ورزید. اینها به علت اینکه مستقیماً موسیقی را به داخل گوش پخش می‌کنند، باعث افزایش درجه صدا تا میزان ۷ تا ۸ دسی‌بل خواهند شد. هدست‌های بزرگ علی‌رغم سنگین بودن قابل توصیه‌اند، زیرا خارج از گوش باقی می‌مانند.

تمیز نگه داشتن هندزفری

به طور منظم هندزفری را تمیز کنید تا از تجمع باکتری‌ها، عرق و بافت‌های ریخته شده پوست جلوگیری شود. اگر هدفون‌ها دارای سر اسفنجی هستند، آنها را یک بار در ماه عوض کنید. از استفاده مشترک هندزفری با دیگران خودداری کنید.

هندزفری با کیفیت

پس از اطلاع از تاثیر هنذفری بر شنوایی : هندزفری باکیفیت بخرید. به این دلیل که آنها هر چه بیشتر صدای محیط را حذف می‌کنند که این امر به شخص اجازه می‌دهد با درجه صدای کمتر، موسیقی را به راحتی بشنود.

هندزفری‌های حذف کننده صدا بخرید. این هندزفری‌ها صداهای موجود در محیط را حذف می‌کنند که به شما اجازه می‌دهد تا صدا را واضح تر بشنوید، که در نتیجه تمایل به افزایش درجه صدا را کم می‌کند. هر چند استفاده از این هندزفری‌ها در راه‌ها، ترافیک و زمانی که شخصی، برای کاری به بیرون می‌رود توصیه نمی‌شود. این مسئله امری ضروری است که هر شخصی باید همیشه از نظر دیداری و شنوایی به محیط اطرافش آگاه باشد.

بجای هندزفری، از هدفون‌های که بر روی گوش‌ها قرار داده می‌شوند استفاده کنید. این نوع هدفون‌ها لرزش‌های صوتی را مستقیماً به پرده گوش منتقل نمی‌کنند، که در نتیجه، احتمال آسیب دیدن گوش در طول زمان کاهش می‌یابد.

تاثیر هنذفری بر شنوایی

ماهان سمعک اصفهان یکی از مراکز بزرگ و معتبر در زمینه شنوایی سنجی و سمعک و سایر خدمات مرتبط است . لطفا با این مجموعه جهت مشاوره و کسب اطلاع تماس حاصل نمایید .

ttshahr
ارسال دیدگاه