جستجو
جستجو

فوائد نوار گوش چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

نوار گوش چیست

نوار گوش یا ادیومتری( Audiometery ) آزمایشی است که از فرد در اتاقک آکوستیک با قرار دادن هدفون بر روی گوش آزمایش شونده انجام میگیرد. و در آن حداقل صدایی که فرد در هر فرکانس میشنود توسط دستگاه شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار میگیرد. تفسیر نوار گوش چیست ؟ برای تفسیر نوار گوش نموداری رسم میشود که در آن محور X نشان دهنده فرکانس و محور Y نشان دهنده حداقل شدت صدایی است که فرد در آن فرکانس میشنود.

دستگاه شنوایی سنجی، صدای خاصی را در هدفون‌ها که روی گوش فرد قرار میگیرد پخش خواهد کرد. پس از پخش هر صدا فرد از طریق فشار دادن یک دکمه در درون اتاقک مشخص می‌کند که صدا را شنیده یا نشنیده است. و به این صورت است که هر بار صدایی شنید باید دکمه را فشار بدهد. پس از آن ادیولوژیست تعیین می‌کند که فرد به چه نوع بیماری شنوایی‌ای دچار شده است و اگر از اختلال کم شنوایی رنج می‌برد این افت شنوایی در حدود چند دسی‌بل است.

انجام نوار گوش

هدف از انجام نوار گوش اندازه گیری توانایی شنوایی شما در طیف وسیعی از فرکانس های مختلف است. پزشک با مشاهده علائمی همچون کاهش شنوایی و ضعف شنوایی اقدام به بررسی گوش توسط نوار گوش می نماید. صداها از نظر میزان فرکانس و شدت صدا اندازه گیری می‌شوند. تست شنوایی سنجی تون خالص در هر گوش به صورت جداگانه انجام می‌شود. تست نوار گوش اطلاعاتی از شنوایی فرد را نشان میدهد که اگر مشکلی در سیستم شنوایی و گوش باشد مشخص میگردد. و با توجه به آن پزشک گوش و حلق و بینی تصمیم به نوع درمان اعم از دارودرمانی, جراحی, شستشوی گوش و یا استفاده از سمعک میگیرد.

نوار گوش چیست ؟ نوار گوش بیانگر نوع و میزان کم شنوایی در یک فرد است و باید در مراکز معتبر شنوایی شناسی و توسط متخصص شنوایی ( اودیولوژیست) انجام گیرد . شما این خدمات را میتوانید در مرکز شنوایی سنجی بشنو در اصفهان با پیشرفته ترین و جدیدترین دستگاه های دنیا انجام دهید و از نوع و میزان شنوایی خود مطلع گردید.

تست های شنوایی

مهم ترین تست های شنوایی که پزشک در نسخه مینویسد عبارتند از :

نوارگوش PTA: در این تست میزان حساسیت شنوایی در فرکانس های مختلف از صداهای بم تا صداهای زیر(صداهای بم مثل صدای ترافیک – ماشین چمن زنی و … و صداهای زیر مثل صدای پرندگان یا زودپز و…)
مورد ارزیابی قرار میگیرد. در نهایت یک نمودار از نوع شنوایی شما ترسیم میگردد که به اصطلاح به آن اودیگرام گویند که مشخص میکند شنوایی شما چه مقدار است و مشکل کم شنوایی از کدام قسمت گوش میباشد که در قسمت ” تفسیر نوارگوش ” به چگونگی تفسیر آن خواهیم پرداخت.

نوارگوش SRT: در این تست یک سری کلمه دوبخشی خوانده میشود که فرد آزمایش شونده هر کلمه ای را شنید باید تکرار کند. سطح شدت صدا کم میشنود تا جایی که دیگر مراجعه کننده قادر به شنیدن صدا نباشد. این آزمایش میزان شنوایی گفتاری را نشان میدهد که اصولا با جواب PTA مطابقت دارد و صحت آزمایش اودیومتری را تایید میکند.

نوار گوش MCL: در این آزمون کلمات تک بخشی در سطح راحتی شنیداری برای بیمار قرائت میشود.

نوار گوش SDS: این تست میزان امتیاز برای درک کلمات MCL را مشخص میکند و در آن درک تمایز کلمات شبیه به هم( مثلا ماه-شاه-چاه و…) امتیاز میگیرند. این تست از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که درک بسیار پایین از کلمات نشان دهنده مشکلات بعد از حلزون گوش مثلا تومور و یا مشکلات مغزی میباشد. اگر میزان درصد این آزمون خیلی کم باشد فرد درک گفتار بسیار پایینی دارد و حتی استفاده از سمعک دردی از آن فرد را دوا نمی کند.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :