چگونه از شر وزوز گوش خلاص شویم؟

شنیدن چه صداهایی را وزوز گوش می گوییم؟

وزوز گوش نوعی اصطلاح است که برای صدایی که خودمان از گوش هایمان می شنویم به کار می بریم. بنابراین می توانیم بگوییم که شنیدن  صدای وزوز وابسته به محیط بیرونی نیست بلکه زنگی است که در داخل گوش شنیده می شود. به طوری که اغلب اوقات به آن “زنگ زدن در گوش” نیز می گوییم، در این حالت صداهایی شبیه به موارد زیر در گوش شنیده می شود:

 • وزوز
 • همهمه کردن
 • آسیاب کردن
 • خش خش
 • سوت زدن

چرا گوشم وزوز میکنه ؟

وزوز گوش آیا مشکل جدی است؟

وزوز گوش به ندرت نشانه یک بیماری زمینه ای جدی است. برای برخی افراد ممکن است این مشکل بسیار زودگذر باشد و فقط یک مساله عادی باشد.

با این حال، برای برخی از افراد نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره داشته باشد و بسیار ناراحت کننده باشد، و بر تمرکز فرد تأثیر منفی بگذارد و مشکلاتی مانند مشکل در خواب (بی خوابی) و افسردگی را نیز ایجاد کند. در بسیاری از موارد، این مشکل به تدریج با ترک کردن عادت هایی مانند گوش کردن به موسیقی با صدای بلند  بهبود می یابد. اما بسیار مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید تا بتوانید علت اصلی را پیدا کرده و درمان کنید.

همچنین مطالعه کنید : علت سرگیجه

چه زمانی برای وزوز گوش به پزشک مراجعه کنیم

 • اگر به طور مداوم یا مرتب صداهایی مانند وزوز، زنگ زدن یا زمزمه را در گوش خود می شنوید، باید به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.
 • صداهای گوش پس از ضربه به سر شروع شود.
 • این صداها با علائم دیگری مانند سرگیجه ، احساس تعادل، تهوع یا استفراغ همراه باشد.
 • سر و صدا فقط در یک گوش است و چندین هفته یا بیشتر ادامه دارد.

پزشکان می توانند گوش های شما را معاینه کنند تا ببینند آیا مشکل ناشی از بیماری هایی مانند عفونت گوش یا جمع شدن جرم در گوش است یا خیر، آنها همچنین می توانند چند چک ساده انجام دهند تا ببینند آیا دچار کم شنوایی هستید یا خیر

در صورت لزوم، پزشک عمومی شما را برای انجام آزمایشات و درمان بیشتر به متخصص بیمارستان ارجاع می دهد.

وزوز گوش بیشتر در چه کسانی رایج است

اکثر مردم پس از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند، مانند پس از رفتن به یک کنسرت موسیقی ، دوره های کوتاهی از وزوز گوش را تجربه کرده اند.

این مشکل می تواند افراد در هر سنی، از جمله کودکان را تحت تاثیر قرار دهد، اما در افراد بالای 65 سال شایع تر است.

عوامل زیر در ایجاد وزوز گوش دخیل هستند:

 1. کم شنوایی

وزوز گوش اغلب همراه با درجه ای از کم شنوایی رخ می دهد. اما از هر سه نفر مبتلا به این عارضه، یک نفر مشکل شنوایی ندارد.

 1. قرار گرفتن در معرض سر و صدای زیاد

سر و صدا یکی از شایع ترین علل کم شنوایی است.  شنیدن یک صدای بسیار بلند در نزدیکی گوش هایتان ممکن است به طور دائم به شنوایی شما آسیب برساند. قرار گرفتن مکرر در معرض صدای بلند در مدت زمان طولانی خطرات جدی برای شنوایی انسان ایجاد می کند.

 1. عفونت گوش

هرگونه عفونت گوش می تواند باعث انسداد شنوایی شود و بنابراین احتمال وقوع وزوز گوش را بیشتر می کند.

 1. بیماری گوش

چندین بیماری گوش وجود دارد که ممکن است در یک فرد سالم اتفاق بیفتد، همه آنها می توانند باعث کاهش شنوایی شوند و بنابراین احتمال وقوع وزوز را بیشتر می کند.

 1. عوارض جانبی داروها

برخی از داروها ، چه با نسخه و چه بدون نسخه، می توانند باعث ایجاد این بیماری  شوند. وزوز گوش به عنوان یک عارضه جانبی بالقوه برای حدود 200 داروی تجویزی و بدون نسخه ذکر شده است.

 1. استرس عاطفی

شنیدن وزوز از گوش ممکن است ارتباطی با میزان استرس شما داشته باشد. اگر استرس بالایی دارید، احتمال بیشتری وجود دارد که این مشکل در شما حاد گردد.

 1. سایر عوامل
 • کاهش شنوایی مربوط به سن
 • ایجاد جرم در گوش
 • عفونت گوش میانی
 • بیماری منیر ( بیماری که باعث کاهش شنوایی و سرگیجه می شود.)
 • اتواسکلروز ( یک بیماری ارثی است که در آن رشد غیرطبیعی استخوان در گوش میانی باعث کاهش شنوایی می شود.)

درمان وزوز گوش با روش های اصولی

همچنین مطالعه کنید : بهترین مرکز شستشوی گوش در اصفهان

زنی که از وزوز گوش ناراحت شده است

درمان وزوز گوش چگونه است؟

در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای وزوز گوش وجود ندارد که برای همه مفید باشد. با این حال، تحقیقات همچنان برای یافتن یک درمان موثر ادامه دارد. اگر می توانید علت زمینه ای این مشکل را پیدا کنید، درمان موثر آن ممکن است به بهبود وضع شما کمک کند.

به عنوان مثال، برداشتن جرم گوش می تواند کمک کننده باشد. اگر علت خاصی پیدا نشود، درمان های دیگری برای کمک به شما در از بین بردن صدای وزوز در گوش به کار برده می شود. این درمان ها شامل موارد زیر است:

درمان رفتاری شناختی (CBT)

درمانی که هدف آن کمک به تغییر طرز فکر شما در مورد وزوز گوش است تا کمتر به صداهای موجود در گوش هایتان توجه کنید.

درمان بازآموزی وزوز (TRT)

درمانی که هدف آن کمک به واکنش بهتر مغز شما به وزوز گوش است، بنابراین در سیگنال های گوش، صداها دوباره تنظیم می شوند و از این طریق کمتر به صداهای درون گوش، توجه تان را معطوف می کنید.

کنترل کردن وزوز گوش

چگونه وزوز و سایر نویز ها را کنترل کنیم

 1. آرامش تان را حفظ کنید

گاهی اوقات نگرانی در مورد وزوز گوش می تواند آن را بیشتر به چشم بیاورد، بنابراین  داشتن آرامش می تواند به تسکین درد کمک کند. کند کردن سرعت تنفس و شل کردن ماهیچه ها نمونه هایی از تمرینات آرام سازی ساده هستند که می توانید امتحان کنید.

 1. از سکوت بپرهیزید

افزایش سر و صدای محیط می تواند به شما کمک کند تمرکز خود را از روی صدهایی که در گوش خود می شنوید، خارج کنید. برخی از مردم می گویند پخش موسیقی در محیط بیرون یا سایر صداهای معمولی می تواند مفید باشد.

 1. فعال باشید

سعی کنید فعالیت های معمولی یا سرگرمی های روزمره خود را دنبال کنید و خودتان را مشغول کنید زیرا این امر می تواند به شما کمک کند تا تمرکز خود را از  صدای وزوز درگوش خود دور کنید.

 1. ترک رفتارهای ناسالم

تا آنجا که ممکن است عادات سالم را در زندگی خود ترویج بدهید زیرا این کار برای سلامت عمومی شما مفید است. اگر فکر می کنید غذاها یا نوشیدنی ها یا فعالیت های خاصی وزوز گوش شما را تشدید می کند، آنها را کاهش دهید. چندین روش درمانی در حال حاضر وجود دارد که نشان داده شده است که باعث تسکین طولانی مدت و مداوم این عارضه می شود. شما باید از یک متخصص کمک بگیرید که بتواند یکی از این روش های درمانی را برای بهبود وضع شما ارائه دهد یا به شما در انتخاب یک دستگاه شنوایی کمک کند.

 1. از گوش کردن به موسیقی بلند خودداری کنید

اگر به مکان های بلند یا کنسرت ها می روید، از گوش بند استفاده کنید. همیشه از گوش های خود محافظت کنید.

ttshahr
ارسال دیدگاه