جستجو
جستجو

دلایل بروز بیماری وزوز گوش چیست؟

آنچه در این مطلب میخوانید

وزوز گوش چیست ؟

وزوز گوش نوعی اصطلاح است که برای صدایی که خودمان از گوش هایمان می شنویم به کار می بریم. بنابراین می توانیم بگوییم که شنیدن  صدای وزوز وابسته به محیط بیرونی نیست بلکه زنگی است که در داخل گوش شنیده می شود. به طوری که اغلب اوقات به آن “زنگ زدن در گوش” نیز می گوییم، در مقاله وزوز گوش چیست با ما همراه باشید تا صداهایی شبیه به موارد زیر در گوش شنیده می شود باهم برسی کنیم :

  • وزوز
  • همهمه کردن
  • آسیاب کردن
  • خش خش
  • صدای کلیک
  • سوت زدن
وزوز گوش چیست

صدای وزوز می تواند در یک گوش، دو گوش یا در سر شنیده شود.  همچنین صدای وزوز در فرکانس ها و شدت های مختلف برای بیماران قابل شنیدن می باشد. اما علائم وزوز گوش برای افراد متفاوت می باشد. در بعضی از موارد، صدا آنقدر بلند است که در توانایی تمرکز یا شنیدن صداهای بیرونی اختلال ایجاد می کند. ممکن است وزوز گوش همیشگی باشد یا عود و فروکش کند. انواع وزوز گوش ممکن است به علت صداهای خیلی بلند شروع ناگهانی داشته باشد، یا این‌که ممکن است با گذشت زمان شروع تدریجی داشته باشد.

انواع وزوز گوش چیست

 وزوز ذهنی: وزوزی که فقط خود فرد می شنود و رایج ترین نوع وزوز گوش است و ۹۵ درصد از کل انواع وزوز گوش را تشکیل می دهد. ممکن است در اثر بروز مشکل در گوش خارجی، میانی یا داخلی رخ دهد. همچنین اگر اعصاب شنوایی یا بخشی از مغز که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا تفسیر می کند دچار مشکل شود، این عارضه رخ می دهد. این نوع وزوز گوش اغلب از نظر شدت و مدت زمان متفاوت است.

وزوز عینی: در این حالت، وقتی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی شما را معاینه می کند، . این صدا ممکن است برای پزشک نیز قابل شنیدن باشد. این نوع نادر وزوز گوش در اثر اختلال در عروق، بروز مشکل در استخوان گوش میانی یا انقباضات عضلانی رخ می دهد.

سوت کشیدن گوش

آیا وزوز گوش مشکل جدی است ؟

وزوز گوش به ندرت نشانه یک بیماری زمینه ای جدی است. برای برخی افراد ممکن است این مشکل بسیار زودگذر باشد و فقط یک مساله عادی باشد. وزوز گوش می تواند در تمام مدت یا در بعضی از شرایط خاص مثل شرایطی که استرس زیاد، افزایش فشار عصبی و… وجود داشته باشد ، قابل شنیدن باشد. همچنین در موارد وزوز شدید، وزوز گوش به حدی زیاد می باشد که در فعالیت های روزانه، شغل و زندگی اختلال ایجاد می کند.

همچنین مطالعه کنید : علت سرگیجه

با این حال، برای برخی از افراد نیز می تواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره داشته باشد و بسیار ناراحت کننده باشد، و بر تمرکز فرد تأثیر منفی بگذارد. به مرور زمان وزوز گوش در مناطق مرکزی مغز که مسئول کنترل توجه، احساسات و استرس هستند را درگیر می کند و سبب می شود مرکز احساسات بدن به این صدا حساس شود.

حال وزوز گوش بر روی سطح اضطراب و استرس بدن اثر می گذارد و سبب می شود در هر بیماری علائم متفاوتی همچون خستگی، اضطراب، افسردگی و غیره را نشان دهد. مشکلاتی مانند مشکل در خواب (بی خوابی) و افسردگی را نیز ایجاد کند. در بسیاری از موارد، این مشکل به تدریج با ترک کردن عادت هایی مانند گوش کردن به موسیقی با صدای بلند بهبود می یابد. اما بسیار مهم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید تا بتوانید علت اصلی را پیدا کرده و درمان کنید.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :