آزمایش نوار گوش یا ادیومتری چیست ؟

تصویر ادمک نوار گوش

نوار گوش

نوار گوش چیست

نوار گوش یا ادیومتری( Audiometery ) آزمایشی است که از فرد در اتاقک آکوستیک با قرار دادن هدفون بر روی گوش آزمایش شونده انجام میگیرد و در آن حداقل صدایی که فرد در هر فرکانس میشنود توسط دستگاه شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار میگیرد.
سپس نموداری رسم میشود که در آن محور X نشان دهنده فرکانس و محور Y نشان دهنده حداقل شدت صدایی است که فرد در آن فرکانس میشنود.
تست نوار گوش اطلاعاتی از شنوایی فرد را نشان میدهد که اگر مشکلی در سیستم شنوایی و گوش باشد مشخص میگردد و با توجه به آن پزشک گوش و حلق و بینی تصمیم به نوع درمان اعم از دارودرمانی, جراحی, شستشوی گوش و یا استفاده از سمعک میگیرد.
نوار گوش باید در مراکز معتبر شنوایی شناسی و توسط متخصص شنوایی ( اودیولوژیست) انجام گیرد . شما این خدمات را میتوانید در مرکز شنوایی سنجی بشنو در اصفهان با پیشرفته ترین و جدیدترین دستگاه های دنیا انجام دهید و از نوع و میزان شنوایی خود مطلع گردید.

نوار گوش

انواع شنوایی سنجی

امروزه برای به دست آوردن مقدار و نوع کاهش شنوایی آزمایش های مختلفی را روی گوش انجام میدهند که بسته به سن و سال, همکاری بیمار و اینکه کدام قسمت گوش باید مورد ارزیابی قرار گیرد متفاوتند. مهمترین تست های شنوایی که پزشک در نسخه مینویسد عبارتند از :
تست اودیومتری (Audiometery): که به اصطلاح نوار گوش میگویند که برای افراد بالای 5 سال مورد استفاده قرار میگیرد. این آزمایش در اتاق آکوستیک انجام میگیرد تا صدای محیط مانع از نتیجه اشتباه نشود. در این تست انواع پارامترهای شنوایی در هر فرکانس و همچنین تست گفتاری مورد بررسی قرار میگیرد. مهمترین ارزیابی شنوایی که در تست اودیومتری انجام میگیرد عبارتند از:
نوارگوش PTA: در این تست میزان حساسیت شنوایی در فرکانس های مختلف از صداهای بم تا صداهای زیر(صداهای بم مثل صدای ترافیک – ماشین چمن زنی و … و صداهای زیر مثل صدای پرندگان یا زودپز و…)
مورد ارزیابی قرار میگیرد. در نهایت یک نمودار از نوع شنوایی شما ترسیم میگردد که به اصطلاح به آن اودیگرام گویند که مشخص میکند شنوایی شما چه مقدار است و مشکل کم شنوایی از کدام قسمت گوش میباشد که در قسمت “تفسیر نوارگوش” به چگونگی تفسیر آن خواهیم پرداخت.
نوارگوش SRT: در این تست یک سری کلمه دوبخشی خوانده میشود که فرد آزمایش شونده هر کلمه ای را شنید باید تکرار کند. سطح شدت صدا کم میشنود تا جایی که دیگر مراجعه کننده قادر به شنیدن صدا نباشد. این آزمایش میزان شنوایی گفتاری را نشان میدهد که اصولا با جواب PTA مطابقت دارد و صحت آزمایش اودیومتری را تایید میکند.
نوار گوش MCL: در این آزمون کلمات تک بخشی در سطح راحتی شنیداری برای بیمار قرائت میشود.
نوار گوش SDS: این تست میزان امتیاز برای درک کلمات MCL را مشخص میکند و در آن درک تمایز کلمات شبیه به هم( مثلا ماه-شاه-چاه و…) امتیاز میگیرند. این تست از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که درک بسیار پایین از کلمات نشان دهنده مشکلات بعد از حلزون گوش مثلا تومور و یا مشکلات مغزی میباشد. اگر میزان درصد این آزمون خیلی کم باشد فرد درک گفتار بسیار پایینی دارد و حتی استفاده از سمعک دردی از آن فرد را دوا نمی کند.
تست دیاپازون : تست های دیاپازونی به وسیله دیاپازون پزشکی انجام میگیرد که بیشتر جهت تایید تست PTA استفاده میشود.

تست IA: این آزمون که به تیمپانومتری (tympanometery) هم معروف است بدون دخالت بیمار و با قرار دادن یک پروب در گوش انجام میگیرد. در این تست فشار گوش میانی و وجود مایع در پشت پرده گوش TM بررسی میگردد. این تست برای کسانی که به تازگی عمل گوش کرده اند و همچنین ترشح از گوش دارند مناسب نمیباشد و فقط با تشخیص پزشک و یا اودیولوژیست امکانپذیر است؛ پس اگر جدیدا عمل گوش انجام داده اید و یا گوشتان ترشح آبکی دارد حتما اودیولوژیست را در جریان بگذارید.
تست AR: تست Acoustic Reflex با فرستادن یک صدای بلند در گوش انجام میگیرد که در آن رفلکس عصب عضله رکابی گوش مورد بررسی قرار میگیرد. این تست در کسانی که دچار فلج بلز و یا مشکل گوش میانی دارند؛ مشاهده نمیشود.
تست OAE: این تست شنوایی اغلب برای کودکان و کسانی که همکاری لازم را ندارند استفاده میشود و به تست شنوایی نوزادان معروف است که در بدو تولد در بیمارستان از نوزاد انجام میگیرد. انجام این تست هم به محیط ساکت نیاز دارد که در آن با قرار دادن یک پروب در گوش صدایی که شامل تمامی فرکانس های بالاست برای کودکان فرستاده میشود؛ در این هنگام سلول های عصبی حلزون گوش تحریک شده و یک صوت بسیار ریز منعکس میکنند که از طریق گوش میانی و خارجی به میکروفون حساس دستگاه رسیده و ثبت میگردند.
چنانچه مشکل کوچکی در گوش میانی و یا خارجی وجود داشته باشد مثل جرم گوش و مایع در گوش میانی پاسخ ثبت نمیگردد؛ پس اگر این جواب این تست منفی شد نگران نباشید چرا که در بسیاری از موارد با رفع مشکل گوش میانی و خارجی این مشکل برطرف میگردد.
تست ABR: این نوع تست شنوایی سنجی هم برای افرادی که همکاری لازم را ندارند, مثل کودکان و افرادی که برای کمیسیون پزشکی مراجعه میکنند انجام میگیرد.
در این تست با اتصال الکترودهایی برروی گوش و پیشانی فرد پاسخ شنوایی از اعصاب در ناحیه بصل النخاع مغز گرفته میشود . از این تست برای مشخص کردن منشا مشکل شنوایی و همچنین آستانه شنوایی استفاده میگردد.
مصرف برخی داروها در نتیجه این تست تاثیرگذار است؛ پس اگر داروی مسکر و آرامش دهنده استفاده میکنید حتما اودیولوژیست را در جریان بگذارید.

 

فوائد و اهمیت نوارگوش

گوش یکی از مهمترین اعضای بدن است که وظیفه شنوایی و تعادل را درفرد بعهده دارد. حس شنوایی هم از مهمترین حس های پنجگانست که باعث ارتباط بین افراد میشود و هرگونه مشکل در آن باعث اختلال در ارتباط گیری بین افراد میگردد که ممکن است باعث انزوا , جامعه گریزی و در نهایت آلزایمر گردد. این اهمیت در کودکان بسیار بیشتر است چرا که کاهش شنوایی حتی اندک در کودکان روی سیستم گفتاری آنها نیز تاثیر میگذارد و بگونه ای است که کودک هر حرفی را که درست بشنود بعدها میتواند درست ادا کند و این اهمیت در سنین کمتر از 6سال میباشد که به دوران بحرانی معروف است.
در شنوایی سنجی میزان و نوع کم شنوایی مشخص میگردد که با توجه به آن پزشک کار درمانی را روی گوش آغاز میکند. اگر مشکل از گوش خارجی و میانی باشد با دارو و یا نهایتا عمل جراحی مشکل را میتوان برطرف کرد ولی اگر مشکل شنوایی از گوش داخلی نشئت بگیرد با سمعک قابل حل شدن میباشد. ما در مرکز شنوایی بشنو بهترین و پیشرفته ترین سمعک ها از بهترین برند ها را با توجه به نوع کم شنوایی تجویز و ارائه میکنیم که در بهبود شنوایی شما موثر میباشد.
اهمیت دیگر تست شنوایی کمک به درمان وزوز گوش میباشد که در آن فرکانس سوت گوش بررسی میگردد و با توجه به آن دارودرمانی و یا پوشانندگی وزوز انجام میگیرد .
فایده دیگر تست شنوایی کمک به پزشک در تشخیص نوع سرگیجه می باشد . آزمون هایی که در سرگیجه کمک میکنند نوار گوش – تست کالریک- تست ENG و تست VNG می باشد.
پس نوار گوش برای سرگیجه و عفونت گوش بسیار اهمیت دارد.

تفسیر نوار گوش

نوار گوش از طریق یک هدفون و یک ویبراتور که روی جمجمه قرار داده میشود و مستقیما صدا را به حلزون گوش میفرستد ثبت میگردد.
گوش راست با رنگ قرمز و علامت دایره و گوش چپ با رنگ آبی و علامت x نشان داده میشود. و نتیجه تست ویبراتور نیز با علامت > برای گوش راست و علامت < برای گوش راست ثبت میگردد.

انواع کم شنوایی:

کم شنوایی حسی عصبی: اگر بین این دو مثلا x و < فاصله ای نباشد و به یک اندازه باشند گوش خارجی و میانی مشکلی ندارند و مشکلی اگر باشد از حلزون و عصب شنوایی است؛ که به این نوع کاهش شنوایی, کم شنوایی حسی عصبی (SNHL) گفته میشود.
کم شنوایی انتقالی: اگر بین نتیجه گرفته شده از هدفون و ویبراتور اختلافی مشاهده شد و بین آنها در نمودار فاصله افتاد؛ اختلالی در گوش خارجی و میانی میباشد که ممکن است از جرم گوش گرفته تا عفونت و چسبندگی گوش میانی باعث این اتفاق باشد که این نوع شنوایی به کاهش شنوایی انتقالی (CHL) شناخته میشود.
کم شنوایی مختلط: چنانچه علاوه بر اختلاف بین نتیجه هدفون AC و بن ویبراتور BC اختلاف باشد و از طرفی BC هم در محدوده شنوایی غیرنرمال باشد به آن کاهش شنوایی مختلط (Mix HL) میگویند.

میزان کم شنوایی:

بر اساس علائم ایجاد شده روی اودیوگرام میزان کاهش شنوایی به چند رده تقسیم بندی و تفسیرتست شنوایی سنجی انجام میگیرد:
نوار گوش سالم یا نرمال: بین 0 تا 25 دسی بل
کاهش شنوایی ملایم: بین 30 تا 40 دسی بل
کم شنوایی متوسط: بین45 تا 70 دسی بل
کم شنوایی شدید: بین 70 تا 90 دسی بل
کم شنوایی عمیق: بیشتر از 90 دسی بل

تفسیر نوار گوش IA:

نتیجه تست تمپانومتری به صورت نمودارهایی به نمایش درمی‌آید که از روی آن‌ها می‌توان به سالم یا ناسالم بودن پرده‌ی گوش و گوش میانی آن پی برد.انواع مدل و تایپ های نوار گوش تمپانومتری عبارتند از:
تایپ An: فشار نرمال گوش میانی، حرکت پرده گوش نرمال، حجم نرمال است.
تایپ As: فشار نرمال گوش میانی، حجم نرمال، حرکت پرده گوش کاهش یافته است (یعنی سختی پرده گوش بیشتر شده).
تایپ Ad: فشار نرمال گوش میانی، حجم ترمال،حرکت پرده گوش از محدوده نرمال افزایش یافته (به معنی حرکت بیشتر پرده گوش یا به عبارتی نازک شدن پرده گوش بر اثر مواردی چون ترمیم طبیعی بعد از پارگی و غیره است)
تایپ C1: حجم نرمال، حرکت پرده گوش نرمال، فشار گوش میانی بالاتر از ۱۰۰- است.
تایپ C2: حجم نرمال،حرکت پرده گوش نرمال، فشار گوش میانی بالاتر از ۲۰۰- است.
تایپ C to B: حجم نرمال، فشار بالاتر از ۲۰۰- ، حرکت پرده گوش کاهش یافته است.
تایپ B (عفونت): حجم نرمال، فشار غیر نرمال، حرکت پرده گوش غیرنرمال است.
تایپ B ( پارگی پرده گوش): حجم افزایش یافته، فشار و حرکت پرده گوش غیرنرمال است

تصویر ادمک نوار گوش

هزینه نوار گوش

هزينه تست هاي شنوايي سنجی طبق تعرفه وزارت بهداشت و درمان و همچنین معاونت درمان هر استان تعيين مي شود. تست های زیادی برای ارزیابی گوش وجود دارد که هر کدام برحسب تعرفه سازمان نظام پزشکی به کلینیک های شنوایی سنجی ابلاغ می شود و تمامی مراکز شنوایی سنجی در اصفهان باید طبق تعرفه سازمان مذکور باید هزینه تست شنوایی سنجی را از مراجعه کننده دریافت کنند و مبلغی بیش از این مقدار تخطی محسوب می شود . قیمت نوار گوش و خدمات شنوایی در مرکز شنوایی شناسی بشنو به شرح زیر است:

نوع خدمت
هزینه (تومان)
اودیومتری ( نوارگوشPTA,SRT,SDS)
50000
تمپانومتری IA
50000
OAE
50000
ABR
150000
ECoG
150000
ASSR
200000
ارزیابی وزوز گوش
20000
قالبگیری
20000

ttshahr
ارسال دیدگاه