جستجو
جستجو

حمله پانیک چیست ؟

آنچه در این مطلب میخوانید

حمله پانیک چیست ؟ حمله پانیک یا حمله عصبی دوره کوتاهی از اضطراب شدید است که باعث ایجاد احساسات فیزیکی ترس می شود. این ها می تواند شامل ضربان قلب تند، تنگی نفس، سرگیجه، لرزش و تنش عضلانی باشد. حملات پانیک به طور مکرر و غیر منتظره رخ می دهد و اغلب به هیچ تهدید خارجی مربوط نمی شود. حملات پانیک منجر به مرگ نمی شود اما به خصوص در صورت شدید بودن علایم عوارضی دارد که ممکن است در زندگی عادی فرد اختلال ایجاد نماید و حتی در مواردی وی را از انجام کار روزانه باز دارد.

حمله عصبی در هر زمان و مکانی رخ می دهد. برای مثال، ممکن است شما در حال خرید از فروشگاه باشید، در اتومبیل خود در حال رانندگی باشید و یا حتی روی مبل در حال تماشای تلویزیون باشید. حمله پانیک به سراغ شما خواهد آمد و موجب می شود تا برای لحظاتی احساسات بسیار تلخی را تجربه کنید.

حمله پانیک چیست ؟

علائم حمله پانیک چیست ؟

علائم و نشانه های پانیک ناگهان ایجاد می شود و معمولا تا ۱۰ دقیقه بعد به اوج خود می رسد. طول حملات به ندرت بیش تر از یک ساعت طول می کشد و معمولا بین ۲۰-۳۰ دقیقه به پایان می رسد.

احساس لرزش
حس خفگی
احساس غیر واقعی بودن و دوری از محیط
حس انقباض در قفسه سینه
احساس حالت تهوع و ناراحتی معده
ضربان قلب تسریع شده
تنگی نفس
عرق کردن
احساس سرگیجه
حمله پانیک چیست ؟

حمله پانیک چیست ؟ علائم حمله عصبی اغلب بدون دلیل مشخصی رخ داده و هیچ تناسبی بین شدت علائم و میزان خطری که از سمت محیط فرد را تحریک می‌کند، وجود ندارد. از آنجایی که این حملات قابل پیش بینی نیستند، می توانند عملکرد فرد بیمار را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهند. همچنین ترس از حمله پانیک یا یادآوری حمله قبلی می‌تواند منجر به بروز حمله جدید شود.

علت حمله پانیک چیست؟

حملات عصبی می توانند در اثر شرایط و موقعیت‌های مختلفی از جمله وجود اختلال خلقی مانند اضطراب ، وسواس فکری یا افسردگی ایجاد شوند. تحمل استرس های شدید، مانند مرگ یک دوست یا فامیل نزدیک، طلاق و یا از دست دادن ناگهانی شغل . استفاده بیش از حد از الکل، نیکوتین یا کافئین و عوارض جانبی برخی داروهای پزشکی و مصرف تفریحی برخی مواد ممکن است به بروز حمله پانیک منجر شوند.

مطالعه کنید : اضطراب مرگ

درمان حمله پانیک

حمله پانیک چیست ؟ درمان کمک بسیار زیادی در راستای کاهش شدت و تعداد حملات و بهبود عملکرد در زندگی روزانه انسان دارد. اصلی‌ترین روش‌های درمانی شامل روان‌درمانی و استفاده از دارو است. بستگی به درجه و شدت، سابقه‌ فرد و در دسترس بودن روان‌درمانگر متخصص در زمینه‌ی حمله عصبی، هر دو روش برای درمان ممکن است به کار گرفته شوند.

رهایی از حمله پانیک

تمرکز بر روی یک شی واحد : برای برخی از افراد پیدا کردن یک شی واحد برای توجه در هنگام حمله بیماری پانیک مفید است. یک شی را با چشم خود انتخاب کرده و آگاهانه همه‌چیز را درباره آن یادداشت کنید.

حمله پانیک چیست ؟

تمرکز بر روی یک شی واحد : برای برخی از افراد پیدا کردن یک شی واحد برای توجه در هنگام حمله بیماری پانیک مفید است. یک شی را با چشم خود انتخاب کرده و آگاهانه همه‌چیز را درباره آن یادداشت کنید.

حمله پانیک چیست ؟

تکنیک های صحیح تنفس : یادگیری تنفس عمیق بسیار آسان است و تقریبا در هر مکانی می توانید این تمرین را انجام دهید و یک راه سریع برای کاهش سطح استرس می باشد. در این صورت در هنگام بروز حمله، برای رهایی از پانیک می تواند به صورت ناخودآگاه نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید و آرامش بیشتری داشته باشید.

حمله پانیک چیست ؟

تکنیک های آرامش بخش : روش‌های آرام سازی، مجموعه‌ای از تکنیک‌ها هستند که در آن‌ها از شما خواسته می‌شود توجه خود را به چیزهای آرامش بخش جلب کنید و یا آگاهی خود را بر روی بدنتان افزایش دهید. به این ترتیب می‌توانید عضلات خود را شل و سفت کنید و بدنتان را به آرامش برسانید.

حمله پانیک چیست ؟

بستن چشم‌ها : برخی از حملات بیماری پانیک ناشی از تحرکاتی هستند که شمارا تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. اگر در محیطی شلوغ و با محرک‌های زیادی قرار دارید، این می‌تواند باعث تقویت حمله پانیک شما شود. برای کاهش محرک‌ها، در هنگام حمله پانیک چشم خود را ببندید چرا که باعث می‌شود هر گونه محرک اضافی از بین برود تمرکز روی تنفس شما راحت‌تر شود.

0 0 رای
امتیاز مقاله
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
مشاهده همه دیدگاهات

تبلیغات :

پایین ترین قیمت عمل زیبایی در ایران
بزرگسالان

کمترین قیمت عمل زیبایی

در دنیای امروز، جراحی‌ های زیبایی به یکی از روش‌ های محبوب برای بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس تبدیل شده‌اند به نحوی که

ادامه مطلب
علائم و دلایل یبوست
مقالات

دلایل و علائم یبوست

یبوست و علل آن ، مدفوع معمولا کندتر از حالت عادی از دستگاه گوارش عبور کرده و دفع می‌شود. اگرچه یبوست گاه به گاه بسیار

ادامه مطلب
روش های درمان اگزمای گوش چیست؟
مقالات

علائم اگزمای گوش چیست؟

اگزمای گوش چیست ؟ اگزمای گوش که ممکن است در قسمت بیرونی گوش یا داخل مجرای گوش . چین‌های گوش، ناحیه‌ای که گوش‌ها با صورت

ادامه مطلب

جدید ترین نوشته ها

تبلیغات :