اگزمای گوش

اگزمای گوش چیست ؟

اگزمای گوش که ممکن است در قسمت بیرونی گوش یا داخل مجرای گوش . چین‌های گوش، ناحیه‌ای که گوش‌ها با صورت برخورد می‌کنند از نواحی رایج برای اگزما هستند ، ظاهر شود که باعث خشکی، تغییر رنگ، خارش و برآمدگی پوست شما می شود. در نتیجه پوست شما حساس تر و ممکن است منجر به عفونت و خشکی شود. همچنین اگزمای گوش می‌تواند تمام گوش را فراگیرد و بسیاری از افراد، به ویژه کودکان، ممکن است به اگزما مبتلا شوند. شاید فکر کنید این بیماری مسری است ولی تحقیقاتی که انجام شده نشان میدهد به طور قطعی اگزما نمی تواند مسری باشد و از فردی به فرد دیگر انتقال یابد، دلیل اصلی ابتلا به اگزما در افراد می تواند ترکیبی از ژن ها و محرک های محیطی باشد. اگزمای گوش درد ندارد با این حال، اگر گوش خود دچار زخم شود، ممکن است پوست خود را بشکنید و منجر به عفونتی شود که می تواند باعث درد شود. در مقاله اگزمای گوش چیست با ما همراه باشید تا علائم و انواع آن را برسی کنیم.

اگزمای گوش چقدر شایع است؟

اگزما بسیار شایع است و هر قسمتی از پوست شما می تواند به آن مبتلا شود، از جمله گوش. تقریباً 15 تا 30 درصد کودکان به اگزما و 2 تا 10 درصد از بزرگسالان مبتلا هستند.

اگزمای گوش چیست و انواع آن

علائم اگزمای گوش چیست ؟

اگزمای گوش درد ندارد با این حال، اگر گوش خود دچار زخم شود، ممکن است پوست خود را بشکنید و منجر به عفونتی شود که می تواند باعث درد شود. این علائم اغلب در هوای بسیار خشک بدتر می شوند. همچنین ممکن است در ماه‌های زمستان بیشتر متوجه آن‌ها شوید، زمانی که گرمایش داخلی هوای داخل را خشک‌تر از حد معمول می‌کند.

 • خارش پوست
 • پوست خشک
 • پوسته پوسته شدن
 • وجود ترشحات شفاف در داخل گوش
 • برجستگی روی پوست شما
 • سوزش پوست
 • لکه های چرمی پوست
 • تورم

در صورتی که علائم اگزمای گوش را داشتید ، باید از خاراندن قسمت هایی که دچار اگزما شده و ملتهب و قرمز است ، خودداری کنید. با اینکه اگزما میل به حس خارش را افزایش می دهد باید علت انجام ندادن اینکار این است که انجام این عمل می تواند سبب خونریزی شود و سبب گسترش اگزما و التهابات ناشی از آن در قسمت های دیگر پوست شود.

برای مطاله بیشتر : راه های درمان سینوزیت

علائم عفونت

با گذشت زمان، خشکی و تحریک ناشی از خاراندن می تواند باعث ایجاد ترک در پوست شما شود و خطر ابتلا به اگزمای عفونی و عفونت گوش را افزایش دهد. اگر این اتفاق بیفتد، موم گوش می تواند در کانال گوش شما جمع شود و منجر به عفونت گوش یا مشکلات شنوایی شود.

 • درد دردناک در گوش شما
 • ترشحات زرد یا سبز از گوش شما
 • قرمزی غیر معمول
 • علائم شبیه آنفولانزا

اگر دچار اگزمای عفونی شدید، احتمالاً به ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و استروئیدهای موضعی برای رفع علائم خود نیاز خواهید داشت.

اگزمای گوش چیست و انواع آن

انواع اگزمای گوش

اگزمای آتوپیک

گوش و پشت گوش اغلب در افراد مبتلا به اگزمای آتوپیک تحت تأثیر قرار می گیرد. پوست دارای اگزما در اینجا خشک، خارش دار و قرمز یا تیره تر از رنگ پوست معمولی فرد است. از آنجایی که این منطقه در معرض عوامل بیرونی قرار دارد و میتواند در معرض دست خوردگی، آلودگی های بیرونی و رطوبت قرار گیرد، احتمال عفونت در آن بسیار بالاست.در این نوع اگزما معمولا پوست ناحیه ی اتصال دهنده ی گوش و صورت نقطه ی بعدی میباشد که دچار اگزما شده و اگزمای این نقطه دردناک می باشد . باید سعی شود این محیط، خشک و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری شود. به خصوص اگر پوست زخم بشود. گاهی اوقات اگزما می تواند کل پینا را تحت تاثیر قرار دهد و کانال گوش را ردیابی کند.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک نوعی اگزما است که در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی پوست به رشد بیش از حد یک مخمر بی ضرر به نام مالاسزیا که روی پوست زندگی می کند، ایجاد می شود. نشانه‌های آن دائمی نیستند؛  همچنین امکان آن هست که در فصول خاصی، مثلا در هوای سرد، بدتر شوند. علائم بیماری همچنین ممکن است در طی دوره‌های پر استرس، تغییرات هورمونی یا بیماری نیز عود کند. پزشک شما معمولاً می تواند اگزمای گوش را با انجام معاینه اولیه گوش های شما تشخیص دهد. آنها همچنین ممکن است از یک نور برای نگاه کردن به داخل گوش استفاده کنند تا هرگونه تحریک کانال گوش خارجی شما را بررسی کنند.

برای مطالعه بیشتر : عوامل موثر در پوکی استخوان

 

اگزمای استئاتوتیک

این نوع اگزما افراد مسن معمولاً افراد ۶۵ سال و بالاتر را مبتلا می کند ، را تحت تاثیر قرار می دهد. علت این اگزمای گوش چیست ؟ گوش در معرض تغییرات آب و هوا و دما آسیب پذیر است که منجر به خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست می شود که باعث اگزمای استئاتوز می شود. عوامل تشدید کننده عبارتند از شستشوی بیش از حد، هوای سرد یا باد، گرمایش مرکزی، رطوبت کم در داخل خانه و تهویه مطبوع.

درماتیت تماسی

افراد در هر سنی می توانند به این نوع اگزمای پوستی دچار شوند. به دلیل عوامل بیرونی و تماس چیز های حساسیت زا با گوش ، درماتیت تماسی گفته می شود. از جمله مواردی که منجر به ایجاد درماتیت تماسی می شوند می‌توان به زیورآلات، ژل مو و اسپری، حساسیت به نوعی از پارچه خاص ، رنگ مو ، مواد شوینده ، سفید کننده اشاره کرد. مواد حساسیت زا از طریق نوک انگشتان نیز میتوانند به گوش وارد شوند مثلا از طریق لاک ناخن ، رزین گیاه و … . اولین اقدامی که لازم است بعد از مواجهه با اگزما انجام دهید تعویض این محصولات در اسرع وقت به شما پیشنهاد می شود. فاکتورهای محیطی نیز می تواند بر شدت اگزماهای پوستی بی افزاید.

اگزمای گوش چیست و انواع آن

اگزما بر روی دست ها

این بیماری ممکن است برای افرادی که از مواد شیمیایی استفاده میکنند مثل آرایشگاه ها حین کار با مواد شیمیایی که که باعث تحریک پوست میشود، ایجاد شود. این بیماری باعث قرمزی، خشکی و خارش دستان می شود. همچنین ممکن است ترک یا تاول هایی نیز بر روی پوست ایجاد شوند. برخورد های مکرر یا شدید به لایه های عمیق تر پوست و حتی اندوتلیوم عروق گسترش می یابد. این به نوبه خود، می تواند به یک چرخه معیوب بیماری مزمن یا شدید تبدیل شود و منجر به تشدید و گسترش اگزما درمرحله حاد و هم چنین مزمن شدن بیماری شود. متخصصان مراقبت های بهداشتی، تعمیرکاران ماشین، کارگران ساختمانی، خانه داران و آرایشگران نمونه هایی از افرادی هستند که در معرض خطر اگزمای دست هستند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.